Mide Balonu

Mide Balonu

Mide Balonu Nedir?


Mide balonu; yumuşak, genişleyebilir bir balon, bir yerleştirme tüpü ve bir doldurma sisteminden oluşur. Mide balonu bağırsaktan geçemeyecek kadar büyüktür ve bu da midenizde daha az yiyecekle daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar. Genel olarak, gastrik balon tedavisi porsiyon büyüklüğünüzü önemli ölçüde azaltır ve uzun vadeli kilo kaybı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?
Mide balonu endoskopi yöntemi ile uygulanır. İşlem süresi yaklaşık 20-25 dkdır.
Öncelikle endoskopik bir kamera kullanarak karnınıza işlem engel ülser gibi herhangi bir rahatsızlık var mı diye bakılır. Herhangi bir anormallik gözlenmezse, yumuşak, esnek bir slikon elastomer malzemeden yapılan balon sönük halde mideye yerleştirilir. Balon midenizin içine girdiğinde, balona bağlı küçük bir doldurma tüpü (kateter) içinden mavi sıvı ile doldurulur ve işlem bitmiş olur. Balon midede serbestçe yüzmeye başlar.

İşlemin konforlu geçmesi için sedasyon altında uygulanır ve işlemden hemen sonra hasta uyandırılır. Serviste 2 saat gözlem altında tutulduktan sonra hastalar taburcu olurlar.

Avantajlar nelerdir?
Gastrik balonun en büyük avantajı , minimal invaziv olmasıdır, cerrahi içermez ve günlübirlik bir işlem olarak yapılabilir.
Kişilerin sağlıklı yeme düzenii hayatlarına adapte etmeleri ile birlikte uzun süreli kilo kaybı sağlanır. Uzun süreli kilo kaybı, obezite ile ilgili şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sağlık problemlerini iyileştirmesi ve kişinin kendine duyduğu saygı ve özgüvenin artışını sağlamaktadır

Riskleri nelerdir ?
Mide balonları dünya çapında obezite ve kilo fazlalığı olan kişilerde güvenle kullanılmaktadır. Komplikasyonlar çok nadir görülür ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Meydana gelebilecek komplikasyonlar hayatınızı tehdit edecek boyutta değildir. Balon takıldıktan sonra ilk 2-3 gün bulantı, kusma, kramp görülebilir. Bunları önlemek adına taburcu olurken ilaçlar reçetelendirilir. 2-3 günü atlattıktan sonra bu tür rahatsızlıklar kaybolur.

Akıllara takılan mide balonun patlaması riski, düşünüldüğü gibi değildir. Yani balon patlamaz ancak içerisindeki sıvı sızıntı yapabilir. Balondan sızıntının olması, sönmesi, mide balonu metilen mavisi ile şişirildiği için idrarın renginden kolayca tespit edilir. Böyle bir şey tespit edildiğinde balonun çıkarılması veya endoskopik kontrol için hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

×