Gastrik Baypas

Gastrik Baypas

Gastrik Baypas


Gastrik baypass ameliyatı kısıtlayıcı ve emilim bozukluğuna yol açan kombine bir yöntemdir. Gastrik baypass ameliyatları genellikle laparoskopik yöntemle yapılır.

Gastrik baypas cerrahisinde iki yöntem anlaşılır. Minigastrik baypass ve Roux-en -y gastrik baypass

Minigastrik Baypass


Bu operasyon ile standart baypaslarda sağlanan kilo kaybı ile beraber metabolik sendrom denilen tip 2 dm ,hipertansiyon ve hiperlipidemik durumların kontrol güçü yüksektir. Bu teknik ile mide girişinden itibaren küçük bir tüp haline getirilir. Tüp haline getirilen mide ince bağırsağın ilk kısmında yaklaşık 200- 250 cm’sinde loop gastroenterostomi yapılır.Mide hacminin küçülmesi, emilimin kısıtlanması ve inaktif kalan mide de kısmında ghrelin azalmasına bağlı kilo kaybı olur.

2.Roux-en -y Gastrik Baypass


Roux-en-Y Gastrik Bypass ameliyatt hem mide hacmini küçülten hem de emilim kısıtlayan bir ameliyattır. Roux-en-Y Gastrik Bypass ameliyatı laparoskopik olarak uygulanır. Yani karnınızda 1 cm altında kesiler ile özel aletler kullanılarak yapılır. Midenin girişinde 35-50 cc hacminde küçük bir mide poşu oluşturulur.Mide poşundan gıdaların bağırsaklara geçişini sağlayacak yeni bir yol yapılır.Böylece kalan mideyle beraber bir kısım ince bağırsak da gıda ile hiç temas etmeyecek şekilde gıda geçişinden ayrılır. Bu baypass ameliyatı ile besinlerin emilmesini engeller ve kilo kaybının oluşmasını sağlar.

×